45 Datacenter’da Google Backlink Sayısı Sorgulama

Bugünlerde Google Backlink ve Google Pagerank güncellemesi başladı. Tabi haber bomba gibi düştü, çığ gibi büyüdü.

Webmaster’lar benim backlinklerde değişiklik yok, bende var gibi diyaloglara girdi. Çeşitli Pagerank ve Future Pagerank (gelecek page rank) sitelerine bakıldı, sadece 3,4,5,6 vs gibi PR değerleri görüldü. Bazı sitelerde değişim varken diğerlerinde yoktu.

Ben de acaba hangi datacenterda değişiklik var diye aranırken, aklıma bunların bir çoğunda birden “backlink araması” nasıl yaparım diye düşünürken aklıma iframe geldi.

Amatörce ve öylesine bir denedim. Hoş önce 600 datacenterda birden uygulayınca google “kusura bakma sen bir program deniyorsun üstümde deyip, bilgisayarımın IP numarasını geçici olarak banladı (google koruma tedbiridir ve haklıdır)”

Ben de evet abartı oldu deyip 45 datacenter üzerinde bu işlemi yapan bir script hazırladım. Bence komik ama pratik olan bu scriptle sitenizin hangi datacenterda kaç tane backlinki olduğunu öğrenip, Pagerank güncellemesinin başlayıp başlamadığını, yeni backlink sayılarını öğrenebilirsiniz.

Özellikle 72.14.205.99, 72.14.205.100, 72.14.207.100, 72.14.207.184 Ip No’lu datacenterlarda ilk değişiklikler gözlemlendi.

* Yaptığım mukayeselere göre backlink sayıları azaldı, bunun bir nedeni karşılıklı linklerin google tarafından dikkate alınmaması olduğunu keşfettim. Google link exchange olayını sanki yasaklamış gibiydi. Bu arada google artık link satışını da onaylamadığını belirttiğine göre google algoritmasının çok değiştiğini söyleyebiliriz.

Siz de Google datacenter’larındaki backlink sayılarınızı öğrenmek istiyorsanız

Google Datacenter Backlink Sorgulama linkine tıklamanız yeterli.

Önemli not: Sorgulama ekranına link:http://www.burayasitenizinadiniyazin.com  şeklinde giriş yapmalısınız ve ayrıca işlemi çok fazla yaparsanız google size dur artık diyebileceğinden makul ölçülerde sorgu yapmanızı öneririm.

Bir cevap yazın