Doğru SEO için sayfada yapılması gerekenler

Doğru SEO için sayfada yapılması gerekenler :

 

İyi bir seo çalışması sadece site anasayfası için değil, alt sayfalar için de yapılmalıdır. Siteler açılış sayfalarından ibaret değildir. Bir sitenin değeri aynı zamanda içerdiği tüm sayfaların kalitesi ile ölçülür.

 

İster google isterse diğer arama motorları, sayfadaki içeriği indekslerler. Robotlar tarafından taranan bu sayfalarda ne varsa, metin (text), resim vs. sitedeki herşey hafızaya alınır ve artık o hangi arama motoru ise onun algoritması nasılsa ona göre arama sonuçlarında gösterilir.

 

 

Şekilsel şartlar ve tavsiyeler :

 

 • Sayfa HTML kodunuzda hata olmamalı
 • Sayfa, özellikle google webmaster araçları tarafından yayınlanan önerilere ve mobil aletlere uyumlu olmalı.
 • Biraz sonra anlatacağımız üzere kısa değil, uzun metinler oluşturulmalı.
 • H1,H2,H3,H4,H5 yani header (başlık) tagleri usulüne uygun ve sırasıyla kullanılmalı, ama çok sık kullanılmamalı.
 • Önemli cümle ve kelimeler abartılı olmadan kalın (bold), eğik yazı (italik) ve altı çizgili (underlined) olarak şekillendirilmeli.
 • Mümkün olduğunca özgün yazılım kullanmak bir avantajdır. Ama wordpress gibi popüler kodlar kullanıyorsanız, hiç değilse tema özgün olmalıdır.
 • Site görünümü önemlidir ama ondan çok daha önemli olan aşağıda da anlatılacağı üzere yazıdaki tekst ve görsellerdir. Bunun için siteyi güzelleştirmek ve işlevselliştirmek için harcayacağınız zamanı daha çok içerik basmaya harcamalısınız. Ne demişler? Zarfa değil, mazrufa bak. Yani önce içerik, sonra biçim. Yani önce esas, sonra usül…
 • Benzer sitelerden link almaya çalışın. Her ne kadar google link satışından hoşlanmasa da link bankası haline gelmemiş benzer içeriği olan sitelerin, site veya sayfalarınızdan bahsetmesi sonuçlarda yukarı çıkmayı sağlar. Ama sakın blackhat seo, hacklink gibi manüple edici yöntemlere veya bu şekilde seo yapanlara tevessül etmeyin.
 • Şu yazımızı mutlaka değerlendirin.

 

İçeriksel öneriler :

 

İyi bir seo çalışması için yapılması gerekenlerin başında her zamanki gibi içerik gelir.

 

 

 • Yazının orijinal içerikli olması çok önemlidir. Diğer web sitelerinde kopyalayıp, yapıştırılan içerikler arama motorları tarafından kolayca algılanır ve penaltı olarak değerlendirilir. Bu nedenle sayfa kendine özgü fikirler içeriyorsa google gibi diğer arama motorlarının da dikkatini çekerek, üst sıralara yerleştirilir.
 • Sayfanın başlığı çok önemlidir. Mümkün olduğunca internette çok sık kullanılan başlıkları değil, daha özel başlıkları tercih etmelisiniz. Yoksa rekabet etmek zorunda kalacaksınız.
 • Sayfanın uzunluğu da bir başka parametredir. Kısacık bir makale çok fazla ilgi çekmez. En az 350 kelimeden oluşan, bilgi dolu özgün bir yazı çok daha fazla ilgi çeker. Bu aynı zamanda ziyaretçi çekmek için değil, bilgi vermek için yapılan bir sayfanın değeri ve göstergesidir.
 • Yazılarda en az bir resim dosyası bulunması ve bunların alt tagleri (alt yazıları) olması çok önemlidir.
 • Sayfadaki kelimelerin yoğunluğu çok önemlidir. Çok fazla kullanılan kelimeler ve kelime grupları spam olarak algılanır. Süreki aynı sözcükleri ve cümle öbeklerini kullanmak, tekrarlanan içerik ve cümleler her zaman negatif olarak algılanır.
 • Her zaman naturel olun, yani doğallık, özgünlük hem seo açısından ve hem de insanlar tarafından olumlu karşılanır. Ancak bir sayfayı yayına aldığınız gibi birinci sıraya gelmeyi umut etmeyin. Yani sabır doğru SEO’nun birinci ilkesidir.
 • Arama motorları belirli zaman dilimleri içerisinde site ve sayfaları kontrol ederler ve yeni bir içerik eklendiyse bunu tarayarak, sonuçlarına yansıtırlar. Bu nedenle sürekli geliştirici ve yenilikçi olun. Kurumsal bir site dahi yapsanız en azından özgün haberler yayınlayarak siteyi canlı ve güncel tutun.

 

Sonuç olarak kaliteli ve doğru bir seo çalışması özen göstererek, biçimden çok içeriğe ağırlık verilmek suretiyle ve sabırla yapılabilir. Kendi başına seo yapmak bu kural ve prensiplere uyulduğu takdirde son derece kolay ve sağlıklıdır.

Bir cevap yazın