Google Toolbar 7.5

Google, araç çubuğu denilen ve tarayıcınız Internet Explorer (IE) ise bir çok işlemi kolayca yapabileceğiniz tarayıcı eklentisini uzun süredir geliştiriyor. Bu konudaki  Google Toolbar 6 yazımızdaki bilgilere ek olarak çok daha seçenekle karşımıza gelen Google toolbar 7.5 sürümünü kısaca incelemekte yarar var.

Öncelikle webmaster iseniz, sık kullanılan; Sitenizin pagerank durumu, backlinkleriniz, sayfa önbelleği (cache) ve herhangi bir sitedeyken site içi google arama (inurl) yapabilmeniz gibi çok kullanışlı ve yararlı bir araç olduğunu peşinen kabul etmelisiniz.

Google Toolbar ile çalışırken o kadar fazla düğme seçeneği bulacaksınız ki şaşıracaksınız. Örneğin şu anda Türkiye’de en popüler olan düğmeler şunlar:

  1. Google Translate (google tercüme düğmesi) –Ekle
  2. Facebook –Ekle
  3. Youtube search and play –Ekle
  4. Hava Durumu –Ekle
  5. Televizyon –Ekle

Tabi araç çubukları bununla sınırlı değil. Araç çubuğu galeri sayfasındaki kategorileri aşağıya linkleri ile ekliyorum. Siz bunlar arasında gezinerek, toolbarınıza koymak istediğiniz düğmeleri (gadget) kolayca seçip, ekleyebilirsiniz.

Kategoriler: Popüler – Haberler – Araçlar – İletişim – Eğlence ve Oyunlar – Finans – Spor – Yaşam Tarzı – Teknoloji – Referans

Peki google toolbar 7.5 her IE sürümü ve her işletim sistemi ile uyumlu mu?

Uyumlu olan konfigürasyon:

  • Tarayıcı: Internet Explorer 6+ ,
  • İşletim sistemi :    Windows XP SP3/Vista/7+

kurulu olması gereklidir.

Google toolbar nasıl kaldırılır?

IE>Eklentileri Yönet>Araç çubukları ve hızlandırıcılar>Etkisizleştir

veya

Denetim Masası>Programlar>Kaldır.

Araç çubuğunu kurmak için: Google toolbar 7.5 indirme ve kurma

Ayrıntılar ve toolbar hakkındaki tüm bilgiler : http://support.google.com/toolbar/?hl=tr

Hackback link

Hackback linkler diye tanımlayabileceğimiz, black hat seo yani korsan seo denilen yöntemlerle alınan linklerin sitelere faydası yoktur!

Hatchback arabaları bilirsiniz. Arkası kesik, yani bagajı çıkıntı halinde olmayan daha kısa arabaları. İşte hackback linklerin de ömrü kısa olur diye aklınızda kalsın. (Not: Arabanın hatcback olanı uzun süre gidebilir ama linkin hackback olanının ömrü kısadır.)

Hackback link nasıl yapılır? Bunlar hack yöntemiyle bir siteye veya sayfalarına gizlice yerleştirilmiş linklerdir. Çoğu ülke yasalarına göre bir iletişim ve işletim sistemine izinsiz girmek suç olduğu gibi SEO açısından da başlarda yararlı görünen ama sonraları sadece ZARARLI link alma yöntemidir. Genellikle sayfadaki metnin veya arkaplanın rengi ile veya display=”none” tagı ile verilen bu linkler, websayfasının sahibinin bilgisi dışındadır. Site sahibinin güvenlik açığından faydalanılarak yapılan ve genelde sitenin işleyişini bozmasa da o sitenin değerinin de düşmesine neden olan bu tür zararlı ve yasalara aykırı uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

İşin hukuki ve etik değerler açısından eleştirisinin yanısıra bu tip hackback linkler genelde alakasız yani “related” olmayan sitelere yapıldığı sürece yine backlink değeri kazanmazlar. Örnek olarak Yün pazarlaması yapan siteye “online casinos” yani canlı kumarhane linkini gizleseniz de çoğu arama motoru birbirinden ilgisiz olan bu durumun farkına varır ve link verilen siteye herhangi bir sayfadeğeri (pagerank) aktarmaz. Çünkü yün imalatı ile kumarın hiçbir ilgisi yoktur. Bu sadece linkin gizlendiği siteye zarar vermekten başka işe yaramayacağı gibi, çok fazla hacklink aldığı tespit edilen siteler de bir müddet sonra arama motorlarından banlanır ya da en arka sıralara itilir (örneğin bu konudaki google uygulaması: sandbox).

Peki bu hackback link uygulaması kimler tarafından yapılır ve neden? Bu işler genellikle hacker, lamer dediğimiz web korsanları tarafından para kazanma amaçlı yapılır. Yukarıda belirttiğim gibi, bunlara verilen paralar çöpe gider. Bunun yerine white seo yani temiz, yasal ve kurumsal çalışan seo’lar ile çalışmak size daha ucuz bir maliyete ve daha uzun süreli yarar sağlamanıza neden olacaktır. Çünkü hack yöntemiyle eklettiğiniz bu linkleri yarın-öbürgün kaldırtmaya çalışmak için zaten başka bir seo bulmak zorunda kalacaksınız.

Peki farzedelim ki linkiniz sizin bilginiz olmadan gizlice bir sayfaya/siteye eklenmiş. Ne yapmalısınız?

1- Site sahibi ile iletişime geçip, durumu anlatıp linki kaldırtmaya çalışmalısınız. Bu olmazsa,

2- Eğer ağırlık verdiğiniz arama motoru google ise “google webmaster araçları”na girip (üye değilseniz gmail hesabıyla sitenizi doğrulamak şartıyla)  disavow link yani bu linki pas geç, kaale alma diyerek KÖTÜ SEO uygulamasının sonuçlarını bertaraf etmeye çalışabilirsiniz.

Unutmayınız ki, bir bebek hemen kocaman bir adam olmaz. Web yayıncılığı da böyledir. Anında popüler olmak için karanlık metodlardan uzak durmanızı, sabırla bu sitede anlattıklarımızı adım adım uygulayarak başarı sağlayabilirsiniz.

 

Google Link Ticareti Yasağı ve Link satışı ihbarı

Pagerank için Link Almak ve Link satmak yasak 

Bilindiği üzere Google ve diğer arama motorları, sitelerin değerlerini (Pagerank) tespit ve tayin ederken, özellikle siteye diğer sitelerden verilen linklere bakarlar. Bunu yaparken hem link sayısına hem de sitenize link veren sitenin önemine yani onun da pagerank’ına bakarlar. Ne kadar fazla link ve ne kadar rankı yüksek siteden link alıyorsanız sizin sayfa değeriniz de o derecede artar.

Ancak Google son açıklaması ve Webmaster tools’a (araçları) eklediği “report paid links to Google” seçeneği ile bu işin ticarileşmesini engellemek için ilk adımları attı.

Google’ın amacı içerik açısından zengin sitelerin, daha çok link alışverişi veya link takası (link exchange) yapan sitelerin gerisinde kalması ve böylelikle arama sonuçlarının yanıltılarak google arama kalitesinin düşürülmesini engellemektir. Özetle dışarıdan link satın alarak pagerank’ınızı yükseltmeye ve gerek google ve gerekse pagerankı manupüle etmeye çalışacağınıza site içeriğinizi geliştirin demekte aslında google.

Peki Google Link Satış ihbarı sonucunda ne oluyor?

Google link alıp, sattığı ihbarını alıp da bunu doğruladığında, PageRank’ı düşürecek ve arama sonuçlarında link alanların daha aşağılarda sıralanmalarını sağlayacak.

Püf Noktası: Google’a göre tüm ücretli linkler (paid links) google webmaster kurallarına aykırı değil. Google, bunun bir ticaret olduğunu kabul ediyor. Google webdeki “reklamların” ekonominin bir parçası olduğunu ancak, link alış verişindeki amacın reklam değil de pagerank arttırmak olduğunu tespit edersem müeyyideler uygularım demekte. Yani bir siteye reklam verebilir veya sitenize reklam alabilirsiniz. Reklam amaçlı olarak sitenizde link de satabilirsiniz. Ancak bunun Pagerankı etkilemeyecek bir husus olduğunu ispat etmek şartıyla. Nasıl mı?

Link takas veya link satışı olmadığını ispat için 2 yol öneriyor Google :

1- Link tagı olan taglarının arasına rel=”nofollow” kodunu ekleyerek: Bu, linki takip etme, yani bu linki link olarak algılama demek. Bu kodu gören google ve diğer arama motorları linki takip etmez ve dolayısıyla pagerank hesabına katmaz.

2- Sitenize aldığınız linkleri bir başka sayfanıza yönlendirin ve bu sayfa da robots.txt dosyası ile arama motorlarına bloklanmış olsun: Bu seçenekte de linkleri google tarafından metatagları arasında index, follow tagı olmayan ve robots.txt dosyası tarafından google’a “bu sayfayı kaale alma” şeklindeki engellemesi bulunması gerekiyor. Örnek bu sitede www.webdeweb.net sitesine link vereceksem şunu yapmalıyım. Webdewebe anasayfadan da link versem onu benim http://www.googlesunrise.com/googleda-ust-siralara-cikmak/ sayfama yönlendirmeli ve o sayfanın da robots.txt dosyamdan arama motorlarınca taranmasını engellemeliyim.

Kısacası, google REKLAM’a her zaman evet, ama Pagerank’ı etkileyici link takas ve text link alış verişine hayır diyor. Reklamınıza tıklayan sitenize gelir ama bundan pagerank elde ederseniz beni yanıltmak amacı taşıyorsunuz diyor.

Yalnız dikkatinizi yeniden çekmekte fayda var. Google ücretsiz link yayınlamaya Hayır demiyor. Google bunun Ticaretinin yapılmasına hayır diyor.

Bu durumda “Text link ads”, Bid links gibi parayla link satan sitelerin ve bunlardan link alanların durumunu ileride göreceğiz.

Google’a tam olarak katılmamakla birlikte yerinde bir başlangıç. Ancak, özellikle directory’lerin (dizinler) durumu belirsiz, google bunu tespit etmekte zorlanır. Ve daha kötüsü asılsız ihbarlar sonucu sitenizde link alış verişi yaptığınız sonucuna varılırsa haksız yere pagerankiniz düşecek. Bu da işin cabası.

Not: Konu hakkındaki google açıklaması : http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=66736&hl=en

 

 

45 Datacenter’da Google Backlink Sayısı Sorgulama

Bugünlerde Google Backlink ve Google Pagerank güncellemesi başladı. Tabi haber bomba gibi düştü, çığ gibi büyüdü.

Webmaster’lar benim backlinklerde değişiklik yok, bende var gibi diyaloglara girdi. Çeşitli Pagerank ve Future Pagerank (gelecek page rank) sitelerine bakıldı, sadece 3,4,5,6 vs gibi PR değerleri görüldü. Bazı sitelerde değişim varken diğerlerinde yoktu.

Ben de acaba hangi datacenterda değişiklik var diye aranırken, aklıma bunların bir çoğunda birden “backlink araması” nasıl yaparım diye düşünürken aklıma iframe geldi.

Amatörce ve öylesine bir denedim. Hoş önce 600 datacenterda birden uygulayınca google “kusura bakma sen bir program deniyorsun üstümde deyip, bilgisayarımın IP numarasını geçici olarak banladı (google koruma tedbiridir ve haklıdır)”

Ben de evet abartı oldu deyip 45 datacenter üzerinde bu işlemi yapan bir script hazırladım. Bence komik ama pratik olan bu scriptle sitenizin hangi datacenterda kaç tane backlinki olduğunu öğrenip, Pagerank güncellemesinin başlayıp başlamadığını, yeni backlink sayılarını öğrenebilirsiniz.

Özellikle 72.14.205.99, 72.14.205.100, 72.14.207.100, 72.14.207.184 Ip No’lu datacenterlarda ilk değişiklikler gözlemlendi.

* Yaptığım mukayeselere göre backlink sayıları azaldı, bunun bir nedeni karşılıklı linklerin google tarafından dikkate alınmaması olduğunu keşfettim. Google link exchange olayını sanki yasaklamış gibiydi. Bu arada google artık link satışını da onaylamadığını belirttiğine göre google algoritmasının çok değiştiğini söyleyebiliriz.

Siz de Google datacenter’larındaki backlink sayılarınızı öğrenmek istiyorsanız

Google Datacenter Backlink Sorgulama linkine tıklamanız yeterli.

Önemli not: Sorgulama ekranına link:http://www.burayasitenizinadiniyazin.com  şeklinde giriş yapmalısınız ve ayrıca işlemi çok fazla yaparsanız google size dur artık diyebileceğinden makul ölçülerde sorgu yapmanızı öneririm.