Google Wave Nedir ?

Google’ın yeni hizmeti olan google wave yeni bir iletişim platformu. Bu platforma üye olabilmek için şu anda google wave davetiyesi gerekli.

Google Wave nedir, bu hizmetin amacı nedir?

2009 yılının Eylül ayında ilk denemeleri 100 bin adet Beta kullanıcısı tarafından gerçekleştirilen bu yeni platform bir çok özelliği bir arada kullanma olanağı sağlıyor.

Google wave sistemi; canlı sohbet (chat), e-mail, wikipedia dökümanlarına erişim ve kolay fotoğraf paylaşma olanağı veriyor. Google Wave ile kullanıcıların tarayıcı üzerinden ortak belgeler üzerinde yaptıkları ortak çalışmalar çeşitli araçlar ile daha da pratik hale geliyor.  Bunu yaparken diğer kullanıcıların belge üzerinde yaptığı değişiklikler eş zamanlı olarak görülebiliyor.

Google Wave uygulaması, sadece Google sunucuları üzerinde değil, kullanıcıların kendi özel sunucularına (server) da kurulabiliyor. Google Wave, e-günlük ve wiki yayıncılığına, foto-albümlerin sunumuna da olanak veriyor.

Açık kaynak kodlu Google Wave platformu, diğer yazılımcılar tarafından hazırlanan araçların (widget’ler) entegrasyonuna izin vereceği gibi, uygulamanın facebook ve twitter gibi popüler uygulamalara da eklenmesi amaçlanıyor.

Google wave davetiyesi

Google Wave uygulamasını test edilmesi amaçıyla şimdilik olarak davetiye usulü ile siteye girebilebiliyor. Kullanıcılar tarafından Google Wave’e uygulamasını didik didik taranıyor. Google bir sonraki planları Google Wave ile ilgili app store yani uygulama mağazası açmak oldugunuda gelen haberler arasında.

Google Wave’i geçen Haziran’da yapılan Google Geliştiriciler Konferansı’nda tanıtan Lars Rasmussen, “Projeye kendimize şu soruyu sorarak başladık: Elektronik postayı bugün yeniden keşfetseydik ortaya nasıl bir şey çıkardı. Geliştiricilerden aldığımız istekler, bu mağazanın ortaya çıkmasını sağladı. İnanıyoruz ki Wave’in gelişiminde büyük rol oynayacak”  demişti.

Davetiyeye nasıl sahip olunur?

1- Kişisel olarak google wave davetiyesi isteyenler ; https://services.google.com/fb/forms/wavesignup/ adresindeki kayıt formunu,

2- Alan adı sahibi olup, siteleri ile bu organizasyona katılmak isteyenler için google wave davetiye istek formu :

https://services.google.com/fb/forms/waveforapps/

doldurularak, davetiye talebine cevap verilmesi beklenmelidir. Uygun görülürseniz davetiye gönderilecektir.