Hackback link

Hackback linkler diye tanımlayabileceğimiz, black hat seo yani korsan seo denilen yöntemlerle alınan linklerin sitelere faydası yoktur!

Hatchback arabaları bilirsiniz. Arkası kesik, yani bagajı çıkıntı halinde olmayan daha kısa arabaları. İşte hackback linklerin de ömrü kısa olur diye aklınızda kalsın. (Not: Arabanın hatcback olanı uzun süre gidebilir ama linkin hackback olanının ömrü kısadır.)

Hackback link nasıl yapılır? Bunlar hack yöntemiyle bir siteye veya sayfalarına gizlice yerleştirilmiş linklerdir. Çoğu ülke yasalarına göre bir iletişim ve işletim sistemine izinsiz girmek suç olduğu gibi SEO açısından da başlarda yararlı görünen ama sonraları sadece ZARARLI link alma yöntemidir. Genellikle sayfadaki metnin veya arkaplanın rengi ile veya display=”none” tagı ile verilen bu linkler, websayfasının sahibinin bilgisi dışındadır. Site sahibinin güvenlik açığından faydalanılarak yapılan ve genelde sitenin işleyişini bozmasa da o sitenin değerinin de düşmesine neden olan bu tür zararlı ve yasalara aykırı uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

İşin hukuki ve etik değerler açısından eleştirisinin yanısıra bu tip hackback linkler genelde alakasız yani “related” olmayan sitelere yapıldığı sürece yine backlink değeri kazanmazlar. Örnek olarak Yün pazarlaması yapan siteye “online casinos” yani canlı kumarhane linkini gizleseniz de çoğu arama motoru birbirinden ilgisiz olan bu durumun farkına varır ve link verilen siteye herhangi bir sayfadeğeri (pagerank) aktarmaz. Çünkü yün imalatı ile kumarın hiçbir ilgisi yoktur. Bu sadece linkin gizlendiği siteye zarar vermekten başka işe yaramayacağı gibi, çok fazla hacklink aldığı tespit edilen siteler de bir müddet sonra arama motorlarından banlanır ya da en arka sıralara itilir (örneğin bu konudaki google uygulaması: sandbox).

Peki bu hackback link uygulaması kimler tarafından yapılır ve neden? Bu işler genellikle hacker, lamer dediğimiz web korsanları tarafından para kazanma amaçlı yapılır. Yukarıda belirttiğim gibi, bunlara verilen paralar çöpe gider. Bunun yerine white seo yani temiz, yasal ve kurumsal çalışan seo’lar ile çalışmak size daha ucuz bir maliyete ve daha uzun süreli yarar sağlamanıza neden olacaktır. Çünkü hack yöntemiyle eklettiğiniz bu linkleri yarın-öbürgün kaldırtmaya çalışmak için zaten başka bir seo bulmak zorunda kalacaksınız.

Peki farzedelim ki linkiniz sizin bilginiz olmadan gizlice bir sayfaya/siteye eklenmiş. Ne yapmalısınız?

1- Site sahibi ile iletişime geçip, durumu anlatıp linki kaldırtmaya çalışmalısınız. Bu olmazsa,

2- Eğer ağırlık verdiğiniz arama motoru google ise “google webmaster araçları”na girip (üye değilseniz gmail hesabıyla sitenizi doğrulamak şartıyla)  disavow link yani bu linki pas geç, kaale alma diyerek KÖTÜ SEO uygulamasının sonuçlarını bertaraf etmeye çalışabilirsiniz.

Unutmayınız ki, bir bebek hemen kocaman bir adam olmaz. Web yayıncılığı da böyledir. Anında popüler olmak için karanlık metodlardan uzak durmanızı, sabırla bu sitede anlattıklarımızı adım adım uygulayarak başarı sağlayabilirsiniz.