Hackback link

Hackback linkler diye tanımlayabileceğimiz, black hat seo yani korsan seo denilen yöntemlerle alınan linklerin sitelere faydası yoktur!

Hatchback arabaları bilirsiniz. Arkası kesik, yani bagajı çıkıntı halinde olmayan daha kısa arabaları. İşte hackback linklerin de ömrü kısa olur diye aklınızda kalsın. (Not: Arabanın hatcback olanı uzun süre gidebilir ama linkin hackback olanının ömrü kısadır.)

Hackback link nasıl yapılır? Bunlar hack yöntemiyle bir siteye veya sayfalarına gizlice yerleştirilmiş linklerdir. Çoğu ülke yasalarına göre bir iletişim ve işletim sistemine izinsiz girmek suç olduğu gibi SEO açısından da başlarda yararlı görünen ama sonraları sadece ZARARLI link alma yöntemidir. Genellikle sayfadaki metnin veya arkaplanın rengi ile veya display=”none” tagı ile verilen bu linkler, websayfasının sahibinin bilgisi dışındadır. Site sahibinin güvenlik açığından faydalanılarak yapılan ve genelde sitenin işleyişini bozmasa da o sitenin değerinin de düşmesine neden olan bu tür zararlı ve yasalara aykırı uygulamalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

İşin hukuki ve etik değerler açısından eleştirisinin yanısıra bu tip hackback linkler genelde alakasız yani “related” olmayan sitelere yapıldığı sürece yine backlink değeri kazanmazlar. Örnek olarak Yün pazarlaması yapan siteye “online casinos” yani canlı kumarhane linkini gizleseniz de çoğu arama motoru birbirinden ilgisiz olan bu durumun farkına varır ve link verilen siteye herhangi bir sayfadeğeri (pagerank) aktarmaz. Çünkü yün imalatı ile kumarın hiçbir ilgisi yoktur. Bu sadece linkin gizlendiği siteye zarar vermekten başka işe yaramayacağı gibi, çok fazla hacklink aldığı tespit edilen siteler de bir müddet sonra arama motorlarından banlanır ya da en arka sıralara itilir (örneğin bu konudaki google uygulaması: sandbox).

Peki bu hackback link uygulaması kimler tarafından yapılır ve neden? Bu işler genellikle hacker, lamer dediğimiz web korsanları tarafından para kazanma amaçlı yapılır. Yukarıda belirttiğim gibi, bunlara verilen paralar çöpe gider. Bunun yerine white seo yani temiz, yasal ve kurumsal çalışan seo’lar ile çalışmak size daha ucuz bir maliyete ve daha uzun süreli yarar sağlamanıza neden olacaktır. Çünkü hack yöntemiyle eklettiğiniz bu linkleri yarın-öbürgün kaldırtmaya çalışmak için zaten başka bir seo bulmak zorunda kalacaksınız.

Peki farzedelim ki linkiniz sizin bilginiz olmadan gizlice bir sayfaya/siteye eklenmiş. Ne yapmalısınız?

1- Site sahibi ile iletişime geçip, durumu anlatıp linki kaldırtmaya çalışmalısınız. Bu olmazsa,

2- Eğer ağırlık verdiğiniz arama motoru google ise “google webmaster araçları”na girip (üye değilseniz gmail hesabıyla sitenizi doğrulamak şartıyla)  disavow link yani bu linki pas geç, kaale alma diyerek KÖTÜ SEO uygulamasının sonuçlarını bertaraf etmeye çalışabilirsiniz.

Unutmayınız ki, bir bebek hemen kocaman bir adam olmaz. Web yayıncılığı da böyledir. Anında popüler olmak için karanlık metodlardan uzak durmanızı, sabırla bu sitede anlattıklarımızı adım adım uygulayarak başarı sağlayabilirsiniz.

 

Rel=”nofollow” kullanmak

Özellikle google’in sıralamalarını ve google pagerank değerini suni şekilde etkilemesi nedeniyle link satış yasağı ve link satanları ihbar etmesini istediğini daha önceki yazımızda belirtmiş idik.

Google pagerank değerine etki etmesini istemediğiniz linklere rel=”nofollow” tag’ının kullanılması gerektiği (rel=nofollow bu linki takip etme demek), böylelikle amacın yapay pagerank elde etmek yerine reklam olacağı anlatılmıştı.

Ancak google pagerank değeri ölçülürken, bir incoming linkler yani sitenize gelen linkler bir de outgoing linkler yani sitenizden verilen linklerin google pagerank hesaplaması yapılırken değerlendirildiği de bir gerçek.

Sitenizdeki tüm linklere rel=”nofollow” eklemeniz kanımızca hiç de doğru değil. Çünkü google sadece sitenize verilen linklere değil, sizin link vererek referans gösterdiğiniz linklere de puan veriyor. Her link için rel=nofollow dediğinizde google sitenizin hiçbir site ile related, yani aynı kategoride olduğunu anlayamadığı gibi, siteniz sadece kendine çalışan, başkalarını önermeyen bir site pozisyonuna düşüyor.

Sonuç olarak; rel=”nofollow” bu linki takip etme, buna rank verme demek olsa da tüm linkleri bu tag ile öldürdüğünüzde, hem google pagerank değeriniz artmaz hem de ilgili kategorilerde yer almazsınız. Bu itibarla nofollow eklemek niyetindeyseniz bunu abartmadan yapmalı, google arama motoru robotunun sitenizden başka sitelere de ulaşmasını sağlamayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde google pagerank değeriniz artacağı gibi benzer siteler araştırmasında çıkarak sitenizin kategorize edilmesini sağlar, gelen linklerin ve giden linklerin dengeli bir artışı ile çok daha fazla google pagerank değerine ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki web kadar google da paylaşımı sever ve ona değer verir.

Örneğin www.iyinet.com en beğendiğim toplistlerdendir. Önceki sayfa değeri PR5 idi, ancak gördüğüm üzere sırf tek taraflı yanı karşılıksız link alıp, PR değerini arttırmak için sayfasındaki sıralamdaki linklere rel=”nofollow” tagı yerleştirdi. Bu ilk bakışta tüm siteler ona link verdiğinden PR7-8 olacak düşüncesine itse de google baktı ki hiçbir siteye link çıkışı yok ve üstelik bu bir link listesi… o zaman giden linklerin çok az diyerek PR değerini PR5 ten PR4 e düşürdü. Oysa tüm sitelere bu nofollow uygulamasa idi belki de PR7 ye çok kolay ulaşacak idi. Google pagerank hesaplaması yapılırken sadece gelen linkerin değil, giden linklerin de hesaba katılması hakkındaki açık kural gözden kaçmış oldu.

(Not: ben iyinet.com a yukarıda nofollow’suz link verdim, link vermek küçültmez, değer düşürmez, sadece aşırı link vermek düşürür, onun  da karşılığı varsa yine düşürmez şeklinde özetlemiş olalım.)