Tık Başına Reklam veren siteler

Tık başına reklam veren sitelere reklam vermek sadece tıklama sonucunda hit kazandırmaz. PPA denilen tık başına reklam vermek aynı zamanda MARKALAŞMA için ve POPÜLERLİK için çok önemlidir.

Çoğu webmaster link satın alıp, linkback peşindedir. Oysa geçen gün çok ünlü bir kurumsal network reklam şirketi olan MEDYACİN yetkilisi ile görüşürken aramızda geçen diyaloğu kısaca buraya özetlemek istedim. Medyacin Networkün sahibi, çoğu reklamveren müşterisinin tıklamanın az olması gerekçesiyle bazen reklam anlaşmalarını iptal etmeye çalıştığından bahsetti. O an hızlıca düşündüm. Televizyondaki reklamlara tıklayabiliyor muyuz?

TV reklamlarına tıklanmadığı halde çok büyük paralar harcanarak verilen bu reklamlar izleyenlelerin bilinçaltına işleyerek MARKA BİLİNİRLİĞİNİ arttırır. Aslında aynı durum internet reklamcılığında da aynıdır. Çoğu site sahibi tıklama az dese de önemli olan MARKANIN tanıtımıdır.

Örnek olarak “GOO SEO – Google seo uzmanı” içerikli bir banner ile çok büyük reklam ağlarına tıklama başına reklam versek, hem doğal hit hem de ondan çok daha önemlisi MARKAYI insanların beynine kazımış oluruz. Önceleri arama motorlarında google seo gibi kelimelerle aranırken, bir süre sonra insanların GOO SEO diye aradıklarını görürsünüz. İşte bu en önemli GOL’dür. Markanızı tanıtmış, insanlara ezberletmiş, bilinirliğinizi yani popülaritenizi arttırmış olursunuz. Hem de çok ucuz fiyatlara.

Başka bir misal vermek gerekirse ABC üniversitesi Bilişim Hukuku Yüksek lisans programını tanıtmak için yapılan PPA sonucunda bannera kimse tıklama yapmasa da insanlar bir müddet sonra o üniversitenin o branşta MBA programı olduğunu gizlice de olda ezberler. Bu da reklamdan istenen sonucun gerçekleştiği anlamına gelir.

Tüm bu yazdıklarımızı özetlersek tıklama başına reklam veren siteleri, ağları kullanın. Ama mümkün olduğunca hedef kitlesine hitap edebilecek olan siteleri tercih etmenizi de hatırlatırım. Çünkü bu işin sonunda reklamdan beklenen sonuç bilinirlik yaratmaktır, sadece tıklamaya odaklanmayınız.

Not: Tıklama başına reklamcılık yapan yüzlerce ağ bulunmaktadır. Bunların en meşhuru zaten google adwords tür. Ancak kullanımı biraz zordur. Yerli bir çözüm istiyorsanız Medyacin network de düşünülebilir.