Mobil öncelikli dizine ekleme etkin

Google, “Mobil öncelikli dizine ekleme etkin” e-maili (Mobile-first indexing enabled) geldiyse iyi haber mi kötü haber mi buna siz karar verin.

Öncelikle google algoritma değiştirerek artık sadece masaüstü siteyi değil, mobil siteyi de tarayacağını duyurmuştu. Buna karşılık Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan sisteme göre öncelik mobil site sürümünde. Yani önce orayı tarayacak.

Fakat google’in bu konuda bir kriteri var. Eğer sayfalarınızın masa üstü versiyonu ile mobil sürümü aynı ise mobil site öncelikli olacak. Buna karar verimesindeki en önemli etken masaüstü sürümü ile taranan sayfaların mobil cihazlarda açıldığında görüntüleme problemi. Bu şekilde google; Mobile önceliği vererek neredeyse %12 masaüstü, %88 mobil cihazlar (cep telefonları, tabletler ve sair ileri teknoloji aletler) kullanan insanlığın yararına bir iş yapmış olacak. Hele hele amp uygulaması vs. mobil hızlandırıcılar da düşünüldüğünde, mobil sayfaların masaüstü web sayfalarına oranla daha basit, sade, kullanışı kolay ve en önemlisi hız yönünden daha hızlı olduğu da hesaba katılarak bunların internet gezginleri için daha avantajlı hale geldiğini söylemek mümkün.

Tabi bu güzel haberin yanında basit bir webmaster, hobi için site yapan biri olarak internetin “özgür” kısmı da canımı sıkmıyor değil. Google ne derse o olur mantığını kabul etmiş gibiyiz. Zira diğer arama motorları trafiğin %10 unu dahi sağlamayan Türk siteleri, ziyaretçisinin %90 ından fazlasını sağlayan google amcacığa da mahkum durumda ve kurallarını kabul etmek ve uygulamak zorunda.

Neyse bu küçük çekince ve eleştiriden sonra google dan gelen email  içeriğini paylaşalım…

Mobile-first indexing enabled
Sayın Search Console kullanıcısı,
Mülklerinizin birini veya birkaçını mobil öncelikli dizine ekleme girişimi kapsamında güncelliyoruz. Bu nedenle, bu mülklerle ilgili günlüklerinizde Googlebot Akıllı Telefonu’na ait daha fazla trafik görebilirsiniz. Ayrıca, Google Arama sonuçlarındaki snippet’lerin artık içeriğinizin mobil sürümünden oluşturulduğunu da görebilirsiniz.
Aşağıdaki mülkler güncellenmektedir (liste 20 mülkle sınırlandırılmıştır):
http://sites.google.com/site/alanadi/
Konuyla ilgili temel bilgiler: Mobil öncelikli dizine ekleme, (öncelikli olarak mobil) kullanıcılarımızın aradıkları içeriği bulmalarına daha iyi yardımcı olmak amacıyla Googlebot’un artık dizine ekleme ve sıralama için sitenizin mobil sürümünü kullanacağı anlamına gelmektedir. Google’ın tarama, dizine ekleme ve sıralama sistemleri, geçmişte sitenizin içeriğinin masaüstü sürümünü kullanıyordu. Bu da, masaüstü sürümü mobil sürümden farklı olduğunda, mobil arama yapanlar için sorunlara neden olabiliyordu. Yaptığımız analizler, sitenizin mobil ve masaüstü sürümlerinin benzer olduğunu gösteriyor.
Daha fazla bilgi için:
• Dizin kapsamınızı izlemek için Dizin Durum raporunu kullanın.
• Gösterimlerinizi, tıklamalarınızı ve site görünümünüzü izlemek için Performans raporunu kullanın.
• Başka sorularınız varsa, daha fazla yardım için Web Yöneticisi forumumuza gidin veya herkese açık etkinliklerimizi ziyaret edin.

Mobil öncelikli dizine ekleme etkin başlıklı Bu e-postadan da anlayacağınız üzere mobile first yani mobil öncelikli kuralı için masaüstü ile mobil site karşılaştırılması yapılacak ve eğer aynı içeriğe sahipse mobil tarama yapılacak. Mobil öncelikli dizine ekleme etkin değil deniyorsa bu durumda masaüstü baz alınacak… Haydi web yayıncısı arkadaşlar google search console (eski adı webmaster tools) sayfasına… kolay gelsin 🙂

Bir cevap yazın