Rel=”nofollow” kullanmak

Özellikle google’in sıralamalarını ve google pagerank değerini suni şekilde etkilemesi nedeniyle link satış yasağı ve link satanları ihbar etmesini istediğini daha önceki yazımızda belirtmiş idik.

Google pagerank değerine etki etmesini istemediğiniz linklere rel=”nofollow” tag’ının kullanılması gerektiği (rel=nofollow bu linki takip etme demek), böylelikle amacın yapay pagerank elde etmek yerine reklam olacağı anlatılmıştı.

Ancak google pagerank değeri ölçülürken, bir incoming linkler yani sitenize gelen linkler bir de outgoing linkler yani sitenizden verilen linklerin google pagerank hesaplaması yapılırken değerlendirildiği de bir gerçek.

Sitenizdeki tüm linklere rel=”nofollow” eklemeniz kanımızca hiç de doğru değil. Çünkü google sadece sitenize verilen linklere değil, sizin link vererek referans gösterdiğiniz linklere de puan veriyor. Her link için rel=nofollow dediğinizde google sitenizin hiçbir site ile related, yani aynı kategoride olduğunu anlayamadığı gibi, siteniz sadece kendine çalışan, başkalarını önermeyen bir site pozisyonuna düşüyor.

Sonuç olarak; rel=”nofollow” bu linki takip etme, buna rank verme demek olsa da tüm linkleri bu tag ile öldürdüğünüzde, hem google pagerank değeriniz artmaz hem de ilgili kategorilerde yer almazsınız. Bu itibarla nofollow eklemek niyetindeyseniz bunu abartmadan yapmalı, google arama motoru robotunun sitenizden başka sitelere de ulaşmasını sağlamayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde google pagerank değeriniz artacağı gibi benzer siteler araştırmasında çıkarak sitenizin kategorize edilmesini sağlar, gelen linklerin ve giden linklerin dengeli bir artışı ile çok daha fazla google pagerank değerine ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki web kadar google da paylaşımı sever ve ona değer verir.

Örneğin www.iyinet.com en beğendiğim toplistlerdendir. Önceki sayfa değeri PR5 idi, ancak gördüğüm üzere sırf tek taraflı yanı karşılıksız link alıp, PR değerini arttırmak için sayfasındaki sıralamdaki linklere rel=”nofollow” tagı yerleştirdi. Bu ilk bakışta tüm siteler ona link verdiğinden PR7-8 olacak düşüncesine itse de google baktı ki hiçbir siteye link çıkışı yok ve üstelik bu bir link listesi… o zaman giden linklerin çok az diyerek PR değerini PR5 ten PR4 e düşürdü. Oysa tüm sitelere bu nofollow uygulamasa idi belki de PR7 ye çok kolay ulaşacak idi. Google pagerank hesaplaması yapılırken sadece gelen linkerin değil, giden linklerin de hesaba katılması hakkındaki açık kural gözden kaçmış oldu.

(Not: ben iyinet.com a yukarıda nofollow’suz link verdim, link vermek küçültmez, değer düşürmez, sadece aşırı link vermek düşürür, onun  da karşılığı varsa yine düşürmez şeklinde özetlemiş olalım.)

Bir cevap yazın