Subdomain mi Subdirectory mi?

Konu: Subdomains? Subdirectories?

Google’a göre artık ana site ile içerik ve tema açısından benzer sitelere açılan subdomainler tercih edilmiyor. Aslında her bir subdomainin bir site olduğu kuralında bir değişiklik yok. Ancak klasörleri kullanmanız öneriliyor. Örneğin; http://en.hukuki.net  yerine http://www.hukuki.net/hukuk/ gibi klasörlerin kullanılması öneriliyor.

Bunun bir nedeni de bolca üretilen ve spam yapmakta kullanılan subdomainler. Ana domain ile subdomainlerinizin içerikleri ve özellikle temaları aynı ise google tarafından ban yemeden durumu düzeltip, subdomainlerinizi alt klasör haline getirmenizi öneriyorum. Tabi bu konuda bazı istisnaların da olacağı kesin: Subdomain ile Ana domain farklı konular ve farklı temalara sahipse, çok fazla olmamak üzere (7-8 tane şeklinde bahsediliyor) subdomain kullanabilirsiniz. Ancak yine de en sağlıklısı alt klasörlerinizi kullanmanız.

Mesela biz server yükünü hafifletmek için, subdomainler oluşturduk ve bunlar yurtdışından yayın yapıyor, ana site ise Türkiye’deki bir datacenterdan. Ancak şu an için bunun dahi sağlıklı olmayabileceğini düşünüyorum. Yukarıda belirttiğim üzere en sağlıklısı klasörleri kullanmak. Ya da çok az subdomain kullanmak.

Konu Matt Cutts Blog’da açıklanmış ve tartışılmış:

Link Adresi: http://www.mattcutts.com/blog/subdomains-and-subdirectories/

Ben bu bilgiye şuradan sahip oldum. Örnek ve ders olması için sizlere de aktarmak istedim. 1-2 tane subdomain açısından zengin site google indexinden silindi (sanırım banlandı), her bir sitede tahminen 20-25 arası subdomain vardı. Konular tamamen FARKLI ancak, TASARIM aynı idi. Herhangi bir yönlendirme vs. yanıltıcı script kullanılmadı. Her subdomain elle yazıldı, kopya içerik yoktu. Ancak birden bire (dün) arama sonuçlarından düştü tüm domainler ve subdomainler. Ne cache ne de google indexlerde de yoktu artık. Google her bir subdomainin ayrı site kabul etmekle birlikte, bunların içerik ve Pagerank açısından lehe kullanılmasını istemiyor. Forumlarda daha önce subdomainlerin ileri vadede daha iyi olduğu söyleniyordu. Benim de bilgim 20-25 i geçmedikleri sürece spam sayılmadıkları idi. Ancak son google algoritma değişiklikleri ile artık subdomainlere çok sıcak bakılmadığını canlı örnek olarak anlatmak istedim. Pek üzüldüğümü söyleyemem ancak bir çok umudunu sitelerine bağlamış arkadaşlar için bu konuda uyarı yapmaktan da kendimi alamadım. Matt Cutts blogdaki yorumları ve cevapları da okursanız çıkacak en net yorum şunlar:

1- Subdomain değil subdirectory tercih edin.

 2- Mecburen Subdomain kullanacaksanız;

a) Ana sitenizin içeriği çok zengin olmalı (Zayıfsa neden sub kullanılsın mantığı)

b) Subdomainde tamamen farklı içerik kullanın,

c) Subdomainlerde farklı template kullanılmalı, (Özellikle template çok dikkat edin, ilk bakılan yer template gibi)

d) Abartılı sayıda değil, ihtiyaç kadar ve en fazla 7-8 adet subdomain kullanın.

Bir cevap yazın